Nega:
Vrsta metala, od kog je napravljeno kućište, a često i kaišić sata, utiče kako na nošenje, tako i na habanje. Kućište sata je najčešće izrađeno od neplemenitih ili plemenitih metala. Zlato je, na primer, mekše od čelika i brže se izgrebe, zato je primereno samo za elegantne satove, koji obično nisu namenjeni svakodnevnom nošenju. Nerđajući čelik je najotporniji materijal, koji se dobro pokazao i kao materijal za kaišić.
1. Satovi vremenom počinju da pokazuju znakove nošenja. Kaišići su najizloženiji habanju i zato ih je potrebno periodično zameniti. Mehanička oštećenja, koja uključuju normalno habanje, izloženost vodi, hemikalijama, kozmetičkim proizvodima, kao i znoju ljudskog tela, mogu da ubrzaju habanje kaišića.
2. Satovi nisu otporni na mehanička oštećenja (ona mogu da prouzrokuju nepravilnu ili smanjenu funkcionalnu odnosno estetsku upotrebljivost proizvoda), dodir sa hemijskim ili organskim supstancama, jako magnetno polje (može prouzrokovati nepravilan rad ili zaustavljanje mehanizma), temperature iznad 50 °C ili ispod -10 °C, kao i brze temperaturne promene.
3. Erozija ili promena nijanse boje spoljnog premaza sata, kao posledica mehaničkih oštećenja ili iznad opisanih faktora, ne smatra se kvarom.
4. Tumačenje stepena vodootpornosti:
3ATM/30m – Sat je primeren samo za slučajne i manje kontakte sa vodom, npr. kišom.
5ATM/50m – Sat je primeren samo za slučajni kontakt sa vodom, npr. kišom, pranjem ruku.
10ATM/100m – Sat je primeren za duži kontakt sa vodom, npr. plivanje.
20ATM/100m – Sat je primeren za korišćenje u vodi, npr. i za ronjenje.